Młodzież

Okręgowa Komisja ds. Dzieci i Młodzieży

Od dnia 25.02.2022 r. Okręgowa Komsja ds. Dzieci i Młodzieży pracuje w następującym składzie:

L.p.

Nazwisko i imię

Funkcja

Koło PZW

Bunkiewicz Mariusz

Rudna Miasto

2  Gambal Michał  Członek  Rudna Miasto

Hanysz Janusz

Członek

Prochowice

Leszczewski Krzysztof

Członek

Głogów "Kleń"

5  Paterek Sebastian  Członek  Legnica Miasto
6  Raczyński Adam  Członek  Złotoryja

Propozycje Okręgowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży Okręgu PZW Legnica do Programu pracy z młodzieżą PZW w latach 2022-2025

Cel Strategiczny: tworzenie warunków do stałego dopływu młodzieży do kół PZW.

Główne kierunki i założenia:

• powiększenie liczebności członków uczestników PZW w kołach,
  • jako jednostka proekologiczna zmierzać do promowania i upowszechniania ekologii, wędkarstwa i sportu wędkarskiego wśród dzieci i młodzieży na terenie swojego działania,
  • pozyskiwanie środków finansowych od samorządów, sponsorów, ZO PZW na częściowe pokrycie kosztów zadań dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą.

Proponowane założenia:

1. Zarząd Koła powołuje Wiceprezesa ds. Młodzieży.

2. Zarząd Koła w preliminarzu budżetowym Koła zabezpiecza środki finansowe na działalność młodzieżowa.

3. Tworzenie szkółek wędkarskich stałych lub okresowych.

4. Organizacja wspólnych akcji ze szkołami z okazji "Tygodnia Czystości Wód", "Sprzątania Świata" na terenie swojego działania.

5. Organizowanie festynów wędkarskich dla dzieci i młodzieży z okazji "Dnia Dziecka" i nie tylko, bez względu na przynależność do PZW.

Promowanie PZW na terenie działania Koła PZW

1. Nawiązywanie współpracy ze szkołami i ZHP - wspólne akcje ekologiczno-wędkarskie.

2. Wprowadzenie do praktyki organizacyjnej Koła "miesiąca otwartych drzwi" i "Dnia Wędkarza".

3. Młodzieżowe kluby zainteresowań wędkarskich:

• Program realizowany w formie zajęć pozalekcyjnych prowadzony i realizowany głównie przez nauczycieli.
  • Organizowanie prelekcji, zapoznawanie młodzieży szkolnej z Szerokiej wiedzą z zakresu prawa dotyczącego wędkarstwa i ochrony środowiska, życia ryb, etyki i ochrony wód.
  • Zapraszanie do udziału w konkursach rysunkowych "Czyste Wody Zdrowe Ryby".
  • Informacja w mediach dotycząca zawodów, terminów, miejsc, przyjmowanie nowych członków.

Propozycja tworzenia Szkółki "Ekologiczno-Wędkarskiej" przy Kole PZW:

1. Ogłoszenie - Komisja Młodzieżowa Koła PZW organizuje dla młodzieży do 16 lat Młodzieżową Szkółkę przygotowującą do uzyskania Karty Wędkarskiej.

2. Zajęcia są nieodpłatne i odbywają się w Biurze Koła PZW lub w szkole, jeżeli są nawiązane kontakty z placówką oświatową.

3.Tematyka i ilość spotkań (10 - 12 Spotkań po 1,5 godziny):

• Spotkanie organizacyjne,
  • Historia Wędkarstwa Polskiego - ogólny zarys,
  • Polski Związek Wędkarski,
  • Statut PZW,
  • Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb,
  • Rejestr Połowu Ryb,
  • Ekologia,
  • Etyka wędkarska,
  • Sprzęt Wędkarski, zanęty, przynęty.
  • Sport Wędkarski.
  • Gatunki ryb.

4. Po zakończeniu szkółki Uczestnik zdaje egzamin (pytania testowe) lub kurs można zaliczyć w formie dyskusji, opierając się o materiał przerobiony w trakcie trwania kursu.

5. Uczestnikom można zorganizować zawody wędkarskie.

6. Każdy Uczestnik otrzymuje zaświadczenie o zdaniu egzaminu na Kartę Wędkarską i jest zwolniony z opłaty egzaminacyjnej.

U w a g a

Młodzież po ukończeniu 14 lat przedstawia Komisji Egzaminacyjnej Koła zaświadczenie o zdaniu egzaminu, która wystawia stosowne zaświadczenie do Starostwa w celu wydania Karty Wędkarskiej. Można korzystać ze strony internetowej:

Koła PZW mogą starać się o pomoc i otrzymać dotacje z Funduszu Pomocy Kołom po przedłożeniu na obowiązującym druku wniosku, przedstawiając program działalności z młodzieżą uwzględniający edukację ekologiczna w środowisku dzieci i młodzieży.